I kvalifiseringsoppgaven til Årets kokk, skulle kandidatene sende inn sine unike og personlige oppskrifter på en ganefryd, en smårett og en Bocuse d’Or-tallerkenrett. Her skal vi se nærmere på kandidatenes Bocuse-retter.

De obligatoriske råvarene til denne retten var norsk fjordørret, kål, småpoteter og ekte stølslaget setersmør. Ørreten skal være innbakt.

Slik tolket de fire kandidatene oppgaven!

Eli Anne R. Sundset – «En smak av barndommen»

Kombu-innbakt fjordørret

Shiitake & vinterepler

Purreløk & perlepotet fra Smidsrød Gård

Frisk agurk & setersmør fra Blomåsenseter

Syrlig knollselleri

Pepperrot, sennep & løkblomst

Saftig savoykål

Smørkokt med hvitløk

Luftig Beurre Blanc

Fennikel & sitron

«På vegne av smakene som samlet familien rundt middagsbordet. Der lokale råvarer fra nærmiljøet, fantastiske Fosen, fikk skinne.»

Aron Espeland – «Jærflora»

«Jeg ønsker å få frem hovedråvarene best mulig. Ørreten har jeg valgt å kombinere med akevitt og dens krydder. Med rot i tradisjoner ønsket jeg å bake denne inn i potetlefse. Når det gjelder garnityrene ønsket jeg å bevare så mye som mulig av deres eget preg, ikke ha for mye smaker.»

Aleksander L. Vartdal – «Fjord og åker»

Fjordørret bakt i potetbrød

Myk gulrotkrem, espelette fra Stange gård og sitrontimian

Vinterreddiksalat

Amalfi sitron og posjert sjøkreps

Marmorert kål

Smør fra Valmsnes gård, kålemulsjon og persille

Åkerblomst

Kremede småpoteter, pepperrot og hylleblomst speket ørretrogn

«Velouté» på fennikel, hjerteskjell og Vin Jaune

Grillet sjøkrepssmør

«Denne Bocuseretten er en hyllest til mine barndomsminner fra vinterens ørretmiddag hjemme hos mormor og morfar. I tillegg har jeg hentet inspirasjon i form av teknikker og smaker fra lakseretten jeg serverte i Årets Unge Kokk 2019, her videreutviklet i tråd med hvordan min identitet som kokk og konkurransekokk har blitt formet gjennom årene.»

Christian André Pettersen – «Back to the Roots»

Innbakt fjordørret ”Nord“

Brunet smør & aromater

”Potet under rømmen“

Confitert i sætersmør fra Hallingskarvet

Agurk ”Råkost“

Smakt til med lagret eplesider eddik

Pepperrot og ingefær

Dampet kål ”mousselin“

Persille og fermentert fennikelfrø

Sandefjord ”sabayonne“ & pannesjy

«Søken i balansen mellom tradisjon og innovasjon – ispedd litt provokasjon.»

Foto: Magnus Rønningen Hansen, Stian Broch og Tom Haga