Tre klare stemmer leder sendingen Årets kokk 2025
23. september fylles Stavanger Konserthus med kokkekunst på aller høyeste nivå! Fire kandidater skal kjempe om tittelen Årets kokk 2025 – og billetten til Bocuse d’Or Europe i Marseille i 2026. For å geleide oss gjennom konkurransen på arena og i sendingen, har vi fått med oss tre kokker som alle er matstemmer med tyngde og erfaring.
Å følge med på Årets Kokk kan være overveldende. Råvarer forvandles til utsøkte retter, kokkene leverer på tid med kirurgisk presisjon, dommerne vurderer hver eneste detalj – og det er tidvis Champion League-stemning på tribunen. For å lose oss gjennom den spennende konkurransedagen, har Stiftelsen Norsk Gastronomi invitert et sterkt team, med solid konkurranseerfaring og matfaglig tyngde.
Årets konferansierer er Christer Rødseth og Runa Kvendseth, to profilerte kokker med konkurransebakgrunn og stor formidlingsevne. Med seg har de Harald Osa som ekspertkommentator – en nestor i norsk gastronomi og en kjent stemme fra våre sendinger under Årets kokk og Bocuse d’Or. Sammen med vårt eminente kamerateam utgjør de et lag som vil gi publikum innsikt og nærhet til det som skjer på konkurransekjøkkenene og i Stavanger Konserthus.
Hvem går av med seieren? Blir det Eli Anne Rosvold Sundset fra Leksvik i Indre Fosen, Aron Espeland fra Bryne, Aleksander L. Vartdal fra Oslo eller Christian André Pettersen fra Bodø? Følg konkurransen direkte via vår stream-partner Nordic Food Life.
Sendeplan
09.45 | Stream-start – Velkommen til Stavanger Konserthus
10.00 | Konkurransestart
10.00 | Start kjøkken 1: Aron Espeland
10.15 | Start kjøkken 2: Aleksander Løkkeberg Vartdal
10.30 | Start kjøkken 3: Eli Anne Rosvold Sundset
10.45 | Start kjøkken 4: Christian André Pettersen
13.00 | Årets Ganefryd
14.55 | Første tallerkenrett presenteres (15 minutters intervall).
15.30 | Første fatrett presenteres (15 minutters intervall).
16.30 | Konkurranseslutt – men fortvil ikke, sendingen fortsetter!
18.30 | Premieseremoni
Christer Rødseth er kjøkkensjef på Vaaghals i Oslo, og kjent for mange som kokk i God Morgen Norge. Han har nesten 11 års fartstid fra Kokkelandslagene, og har deltatt i team til Årets kokk i ulike roller. Med bred erfaring fra internasjonale konkurranser og en bakgrunn som spenner fra Le Canard og St. Lars til Baltazar og Fjøla, har Christer utviklet en unik kombinasjon av fagkunnskap, konkurranseerfaring og formidlingsevne.
Runa Kvendseth er kjøkkensjef på Signatur hos Kreativ Catering, og har tidligere jobbet på restauranter som RE-NAA***, Statholdergaarden* og Speilsalen*. Hun har selv stått på konkurransekjøkkenet og på pallen i Årets Kokk, som kandidat både i 2021 og 2023, og vet hvordan det er å prestere under press. Runa brenner for bærekraftige og lokale matvalg, og som konferansier bringer hun med seg både førstehåndskunnskap om konkurransen, kjennskap til alt det som skjer rundt – og et smittende engasjement!
Harald Osa arbeider med forskning og innovasjon i Bama Gruppen, med særlig fokus på utvikling av norske råvarer og frukt- og grønnsaksbønder. Han har en lang og tung merittliste, blant annet som coach for Gunnar Hvarnes da han tok bronse i Bocuse d’Or i Lyon i 2011. Osa var den første lederen av Gastronomisk Institutt i Stavanger, har hatt flere fremtredende kjøkkensjefstillinger, og er en kjent stemme fra våre sendinger, hvor han har gitt seerne innsikt som ekspertkommentator under mange utgaver av Årets kokk og Bocuse d’Or.
På bildet, fra venstre:
Runa Kvendseth (foto: Tom Haga).
Christer Rødseth (foto: Lina Hindrum).
Harald Osa (foto: Oclin Film).